GABINET WETERYNARYJNY ORBIVET
lek. wet. Dariusz St. Buksa
Specjalizacja:
- Chirurgia
- Choroby ptaków
67-700 Głogów ul. Staszica 15A
kom. 504 28 96 86 tel. 76 8 35 11 46

WYTRAWIANIE czyli badanie próbki zbiorczej metodą mieszadła magnetycznego.


Już od roku, jako pierwszy w Głogowie a nawet chyba powiecie głogowskim przeprowadzam badanie mięsa metodą tzw. wytrawiania. Na czym to polega? Stwarzamy sztuczne warunki jakie panują w żołądku; pH, temperatura, obecność enzymów trawiennych. Jeżeli w danej próbce znajduje się choćby jeden włosień spiralny (Trichinella spiralis) to go znajdziemy!

Dotychczas przeprowadzane badania metodą trichinoskopii kompresorowej (dwa szkiełka rozgniatające drobne wycinki) obarczone były pewnym błędem; znaleziony włosień był wstanie uśpienia – nie ruszał się. Był również przykryty włóknami mięśniowymi .A więc można go było pominąć. W przypadku dzików należy dodatkowo przygotować wycinki z innych miejsc co zarówno utrudnia jak i wydłuża procedury badania.

W badaniu metodą wytrawiania włosień jest wybudzony; porusza się a poza tym włókna mięśniowe nie zasłaniają go bo ... bo ich nie ma gdyż zostały strawione.

Na zdjęciu widać gotową już rozpoczęty proces wytrawiania; w zlewce znajduje się wodny roztwór kwasu solnego i pepsyny w proporcjach takich jakie są w żołądku. Całość jest podgrzewana do temperatury 45 st. C i cały czas mieszana mieszadłem magnetycznym. Stąd nazwa. Czas trwania tego procesu to nawet 60 minut.
Metoda ta jest zwana również badaniem próbki zbiorczej. Znaczy to tyle, że w jednym badaniu możemy sprawdzić do 50 sztuk naraz! Ma to zastosowanie w zakładach mięsnych, znacznie ułatwiając i przyśpieszając proces badania. W naszym przypadku takich próbek jest maksymalnie 2-4. Na zdjęciu widać zlewkę sedymentacyjną, w której niewytrawione cząstki opadają na spód a następnie pobiera się ten materiał do właściwego już badania.
Obyśmy nie musieli oglądać takich widoczków!